Astım Rehberi

Astım (Bronşiyal Astma) nedir?

Astım hastalığınız varsa bundan üzüntü duymamalı, umutsuzluğa kapılmamalı ve utanmamalısınız. Unutmayınız ki dünya üzerinde yüz milyondan fazla kişi astma ile yaşamaktadır. Düzenli tedavi ve önlemlerle, astmaya bağlı yakınmaları ortadan kaldırmak, tamamen sağlıklı ve normal bir yaşam sürdürebilmek mümkündür.

"Astım, havayollarının (bronşların) kronik (müzmin) inflamasyonu (yangı, iltihab) ile seyreden, nefes darlığı, hışırtılı solunum ve öksürükle karakterize bir hastalıktır." Astımın tarifi genel bu şekilde yapılır.

Astın tanımlamasının ayrıntılarına gelince;

Havayolu nedir?

Havayolu, yani bronşlar, akciğerler içinde bir ağacın dalları gibi yayılan ve solunan havayı akciğer dokusu içine dağıtmakla görevli kanallardır.

Havayollarının iç kısmını mukoza adı verilen ince bir örtü kaplar, bunun altında hücrelerden, kan damarlarından ve salgı bezlerinden oluşan submukoza tabakası yer alır. En dışta da hava yollarını bir kuşak gibi saran kas (adale) tabakası vardır. Havayolları uçlara doğru incelir ve alveoller adı verilen hava keseleri ile sonlanır.

Astım belirtileri nasıl oluşur?

Astım havayollarının hastalığıdır.

Astımda havayollarının mukoza ve submukoza tabakalarında inflamasyon (yangı) vardır.

Havayolları her türlü uyarana karşı (allerjenler, enfeksiyonlar, iyi ve kötü kokular, sigara dumanı v.b.) hassas hale gelir.

Uyaranlar havayollarını saran kasların kasılmasına, salgı bezlerinin aşırı salgı yapmasına ve sonuçta da havayollarının daralmasına neden olur. Bu olaylar sonucunda astımın klinik belirtileri ortaya çıkar.

Astım belirtileri nelerdir?

Astım nedeniyle daralmış olan havayollarından geçen hava miktarı azalacaktır. Yani akciğerlere yetersiz hava gidecek ve hasta NEFES DARLIĞI hissedecektir.

Daralmış havayollarından güçlükle geçen hava HIŞIRTIya (VİZİNG) ve HIRILTILI SOLUNUMa neden olacaktır.

Havayolları sadece kasların kasılmasıyla daralmaz. Aynı zamanda salgı bezlerinin de salgısı artmıştır ve bunlar da havayollarını tıkamaktadır. Bu da ÖKSÜRÜK ve BALGAM ÇIKARTMA şikayetlerine neden olacaktır.